Cs. Kádár Péter - XXI. századi Diszkónika, 303. - Vasak helyett emulátorok

Az elektronikus hangszerek számítógépes változatait, az emulátorokat könnyebb elkészíteni, mint előállítani egy hangszer fizikai másolatát, hiszen nincs szükség az eredetihez hasonló gombokra, kapcsolókra, készülékházra.

A számítógépes bővítmények készítőinek többsége ugyanazok a fejlesztők és cégeik, amelyeknek egyes termékeit már korábban, főként a Roland TB-303 basszus-szintetizátorának emulációjakor megismertél.

A lengyel D16 Group három önálló programot kínál: a Nepheton a TR-808-at, a Nithonat a TR-606-ot, a Drumazon a TR-909-et emulálja. Jelenleg mindegyik 99 euróért, vagyis kb. 35 ezer forintért kapható.

Elsőként a Drumazon készült el 2006-ban.

vhe02

A bővítmény próbaváltozata a cég honlapjáról tölthető le.

https://d16.pl/downloads

vhe03

A bővítmény nemcsak a tesztek, hanem az én véleményem szerint is nagyon meggyőzően szól, és a szolgáltatásai is rokonszenvesek. Ez utóbbiba többek között az eredeti TR-909-ből hiányzó vezérlők tartoznak. A hangkészlet minden egyes hangszerét a 11 kimenet bármelyikére lehet irányítani. A „Solo” gomb lenyomásakor csak az adott hangszer szól, a „Mute” elnémítja az adott csatornát. A midi vezérlés teljeskörű, midi CC üzikkel csaknem minden paraméter módosítható, és van midi időzítő is. A szekvenszerben 8 tárhely van, egy-egy tárhelyben 12-12 csomag tárolható. Egy egy-csomag 16-16 lépésből állhat. Használható egy véletlenszerű (randomizer) parancs is, ezzel kicsit életszerűbbé tehető a játék. Érdekes, hogy a filéket un. xml formátumban tárolja a bővítmény, vagyis még egy egyszerű szövegszerkesztőben is megnyithatók, és a felhasználók között könnyen csereberélhetők.

A TR-808-at a Nepheton emulálja.

vhe04

A próbaváltozatot szintén a D16 csoport honlapjáról töltheted le.

vhe05

Az eredetihez képest eggyel több, összesen 17 hangszert tartalmaz a hangkészlet; a 17. a lézerpisztoly. A hangok 12 kimenetre irányíthatók. Nagyjából ugyanazok a szolgáltatásai, mint a Drumazonnak, de kicsit merevebb a rendszer.

A TR-606 emulátora a Nithonat.

vhe06

A próbaváltozat ismét a cég honlapjáról tölthető le.

vhe07

A Nithonat nem úgy néz ki, mint a mintaképe, aminek az az oka, hogy lényegesen több szolgáltatást nyújt a TR-606-nál, és az új tekrentyűknek, kapcsolóknak el kellett férniük valahol. Az egyik leglényegesebb különbség, hogy míg a TR-606-nak egyetlen kimenete van, az is monó, a Nithonat hangkészletének minden hangja külön-külön is elérhető, és a főkimenet sztereó. A TR-606 esetében csak a hangszerek hangereje volt szabályozható, a Nithonatban sok más paraméter is. Különösen a pergő masszírozható látványosan a „Tone” és a „Snappy” gombokkal. A midizhető szekvenszer is sokkal fejlettebb.

S most nézz mélyen magadba, s döntsd el, hogy akarod-e kereső tevékenységre használni ezt a három programot! Mert ha nem, akkor nagylelkű orosz jótevőink segítségével, akik a plugintorrent honlapot működtetik, ingyen is hozzájuthatsz e három bővítményhez – meg a D16 csoport összes többi programjához. Mielőtt azonban hozzákezdenél a művelethez, javaslom, hogy néhány biztonsági intézkedést tarts be.

  • Izzíts be egy külön számítógépet! Ebben csak egy ssd, vinyó vagy egyéb tároló legyen, amin csakis az operációs rendszer (legjobb, ha linux), egy böngésző és egy torrentkliens (pl. qbit) van telepítve, esetleg egy szövegszerkesztő és egy táblázatkezelő! Vírusirtó és egyéb biztonsági program semmiképp!
  • Minden más gépet válassz le az otthoni internetes hálózatról!
  • Ha ez a gép már nincs a neten, a többit visszateheted az otthoni hálózatra.

Mivel már megint jól megrémisztettelek – semmilyen kárt nem okoz a program, csak nagyon bosszantó tud lenni, ha netet érzékel vagy a vírusirtó bezavar, s nem engedi elindítani a programot, netán letörli egy részét –, és ennek ellenére használni akarod a cuccot, nézzük hát, milyen teendőid vannak!

Keresd föl az alábbi oldalt!

https://plugintorrent.com/d16-group-plugin-bundle-2018-05-no-install-symlink-installer-vst-aax-win-x86-x64/

Bökj a hatalmas mágnesre!

vhe08 ketszer

A megnyíló új oldal mindenféle disznóságokra akar rávenni, de ne hagyd magad! Nyomd meg a kép jobb szélén levő feliratot!

vhe09 ketszer

Jó esetben megnyílik egy új ablak.

vhe10 ketszer

Ha nem nyílik meg, vissza kell menned a mágneshez, és ismét megböknöd. Úgy 5-10-szeri újrakezdés után a rendszer belátja, hogy nem tud veled mit kezdeni. Ekkor nyomd meg „A(z) URL:Magnet link megnyitása” gombot, és máris bejön a torrent programod, pl. a már említett Qbit. Ebben engedélyezd a „D16 Group 201805 NO INSTALL.exe” filé letöltését!

A letöltés után vedd le a gépet a netről, és a letöltött .exe filét másold egy üres, vírusmentes pendrájvra vagy memóriakártyára! Mielőtt arra a gépre másolnád, amelyiken a hangmunkaállomásod van, ellenőrizd, hogy a pendrájv vagy memóriakártya továbbra is vírusmentes-e. Elvileg ez a filé már nem vírusos, de jobb a békesség. Ezt követően indítsd el a telepítőt! Valahová – jegyezd meg, hogy hová – fog készíteni egy „D16 Group 201805 NO INSTALL” mappát. Ebben sok minden lesz.

vhe11

Nyisd meg a C mappát!

vhe12

A felső kettőből válasszad ki, hogy 64 bites (Program Files) vagy 32 bites rendszered van-e. Nyisd meg a neked megfelelőt, majd nyisd meg a VstPlugins mappát, aztán már csak a D16 Group x64 vagy x86 mappába kell behatolnod.

vhe13

Ebben megtalálod azokat a .dll-eket, amelyeket be kell másolnod a hangmunkaállomásod bővítmények (Plugins) mappájába. Ha ez megtörtént, és elindítod a hangmunkaállomásodat, rá fogsz ébredni, hogy még nincs vége a szenvedésnek. Kiválasztva a bővítményt, a cucc licenckulcsokat kér. Ezeket szintén megleled a VstPlugins mappában, csak lejjebb kell görgetned.

vhe14

Ahhoz, hogy a demo változatot felváltsa a korlátlan, meg kell nyomnod az „Activate” gombot, és a fenti VstPlugins mappából kiválasztanod a licenckulcsot.

vhe15

Ne csüggedj, két óra alatt mindhárom Roland emulátorral végzel. Persze, ha több bővítményt telepítesz, nő az idő. Egyetlen esetben fog megütni a guta, akkor, ha a hangmunkaállomásod hiányolni fogja az msvp100.dll filét. Ekkor ugyanis meg se jelennek a bővítmények a hangmunkaállomás mappájában; és ez akkor is így van, ha fizetsz a programokért. Én is belefutottam ebbe a pofonba; a legbiztosabb, ha a Microsoft Visual C++ program összes változatát letöltöd és telepíted. Ha már rajta vannak a gépeden, akkor eltávolítod őket, és újból telepíted.

vhe16Ha ez sem oldja meg a problémát, akkor töltsd le az msvp100.zip filét valahonnan, csomagold ki, és másold a hangmunkaállomásod összes mappájába! Ha még ettől sem szelídül meg a cucc, nincs más hátra, mint kedvencünk, a Format c.

Az Audiorealism cég is jó ismerősünk. A 2017-től kapható ADM típusú bővítménye egyetlen programban sűríti össze a Roland TR-606, TR-808 és a TR-909 hangszerhangjait; összesen 34 hangszerét. Ehhez 25 oszcillátort használ, van, amelyik két hangot is generál. E hangok egy mintán vagy nótán belül egymással is kombinálhatók.

vhe17

Az egyes hangszerek hangolhatók, hajlíthatók, szabályozható az erősségük, a tranziensük, valamint mindegyik egymástól függetlenül effektezhető. Saját készítésű minták is benyomhatók a cuccba midi segítségével; egyébként a bővítmény teljeskörűen midizhető. A szoftvert az Audiorealism honlapjáról töltheted le Windowsra vagy Almára, .zip kiterjesztéssel.

https://www.audiorealism.se/audiorealism-drum-machine.html

vhe18

Letöltés után csomagold ki a tömörítvényt, és Windows esetén indítsd el az „Install_ADM_WIN64.exe” filét! Ez a program mind a 32, mind a 64 bites változat .dll filéjét beleteszi egy mappába.

vhe19

Az operációs rendszerednek és a hangmunkaállomásodnak megfelelő változatot másold be a „bővítmények” (Plugins) mappába! Indítás után már ki is próbálhatod az Audiorealism ADM-et. Egy fekete ablakot is fogsz látni, három választási lehetőséggel.

vhe20

Ha a DEMO-t nyomod meg, egy-egy alkalommal 5 percig nyúzhatod a cuccot. A PURCHASE megnyomását követően rögtön fizethetsz a bankkártyáddal csaknem 40 ezer forintot, amiért kapsz majd a felhasználói nevedhez illeszkedő licenckódot. Ha nagyon tetszik neked a program, és pénzt akarsz keresni a vele való munkával, ezt ajánlom. Egyébként volt évekkel ezelőtt pár nap, amikor nem kértek pénzt.

vhe21

Ha megígéred, hogy csak önmagad szórakozására, épülésére fogod használni, akkor a „Your Name” ablakba a „TEAM R2R 2014” szöveget, a „License Key”-be Windows esetén a „4384-162B-9CC4-9E9B”, Alma esetén az „E91B-8A5E-D9E2-1FCD” betűket és számokat írd be! Az „OK” megnyomását követően a bővítmény mutat ugyan életjelet, de nem szólal meg. Hogy ne kapj hozzám hasonlóan napokig tartó agyfaszt, nézd meg a következő képet!

vhe22

Felül egy fekete gombot kell megbökni az egérrel, az így lenyíló menüben alul a „Load example bank”-ot. Bármit ajánl föl, engedd meg neki, s lám, meg fog szólalni a bővítmény! A tesztek szerint az Audiorealism ADM a különböző hangmunkaállomásokban kicsit másképp viselkedik. Én a becsületkasszás Reaperben és a teljesen ingyenes Waveformban próbáltam ki. A hangzásban nincs különbség, a kezelést tekintve vannak apró eltérések.

vhe23

Hajdanán fizetős volt, de mivel a cég csődbe ment, utolsó gesztusként, 2015-ben ingyenessé tette a MaxSynth az összes bővítményét, így a Roland TR-909-et emuláló DR-910-et is.

vhe24

A bővítmény nemcsak a TR-909 hangkészletét tartalmazza, hanem néhány, az eredeti gépben nem található szolgáltatást is. Van benne zengető, amely minden hangszerhez egymástól függetlenül használható. A kompresszort a dobhangokkal való munkára szabták. A többi effekt a korabeli színvonalra roncsolja a DR-910 hangjait. Az egyes hangszerek jelei négy független kimenetre küldhetők. A midi támogatás teljeskörű. A bővítmény összekapcsolható a Behringer egykori, BCR-2000 típusú vezérlőjének szoftveres utánzatával, ami szintén a program része.

vhe25

A DR-910 az alábbi linkről tölthető le:

https://plugins4free.com/plugin/2376/

vhe26

Kicsomagolás után megnézheted a remek kezelési utasítást, és ezt kivéve mindent másolj be a hangmunkaállomásod „bővítmények” (Plugins) mappájába! Nekem kissé nyersnek, agresszívnek és maszatosnak tűnnek a hangjai, de lehet, hogy éppen ilyenekre van szükséged.

A Roland TR-606 ihlette meg az Almát, pontosabban, az Elliott Garage céget.

vhe27

Az EDGR606 önállóan futtatható kis program hangkészletének minden hangja paraméterezhető, a szekvenszer 16 lépéses, a kezdők számára van benne 16 szerkeszthető hangminta. Midizhető, támogatja az Audiobus, az Ableton Link, az Inter-App Audio és a Korg Wist programokat. Természetesen iPhone-on és iPadon is fut. A második változat az Alma áruházban vásárolható meg, 3,99 dollárért.

https://apps.apple.com/app/egdr606-606-drum-machine/id1274566095#&uo=8&at=10lPzZ

vhe28

Ugyanez a cég elkészítette az EDGR808-at és az EDGR909-et is. Ezek szintén 3,99 dollárba kerülnek az Alma áruházban. Az EDGR808 Lite viszont ingyen van.

2018-ban a Roland is megjelentette a TR-808 és a TR-909 emulációját. Mind a két bővítmény a Roland felhőből érhető el. Erről a rettenetről már többször megírtam a véleményemet. Nemcsak arról van szó, hogy ha a felhőben levő – egyébként igen nagyszámú – bővítményt használni akarod, akkor elő kell fizetni rá, s minél több hangszert, annál többet kell tejelned. Hanem arról is, hogy a használathoz hetente be kell lépni a fiókodba.

vhe29

Mint láthatod, un. élettartam kulcs is vásárolható, de egy-egy kulcs csak egy-egy hangszer korlátlan használatára vonatkozik, és a fiókod használatához – pontosabban, a felhőben levő hangszerek használatához – akkor is be kell lépned hetente.

A TR-808 Cloud korlátlan használatra jogosító licenc ára 159 euró.

vhe30

A TR-808 Cloud lényegében ugyanazt tartalmazza, mint az előző részben bemutatott TR-8S, persze, a TR-909 hangszerei nincsenek benne. Ugyancsak nincs benne kompresszor. Mivel egy programban nincsenek alkatrész gondok, furcsának tűnhet, hogy miért nem módosítható az összes hangszer összes paramétere. Hiszen a kezelő felület úgyis zsúfolt, a finomabb masszírozáshoz elengedhetetlen az egyébként kiváló kézikönyv elmélyült tanulmányozása. Noha nagyon megható a belső szekvenszer, annak korlátai miatt a haladóbb felhasználók rugalmasabb, több lehetőséget kínáló, külső szekvenszert használnak. Említésre méltó, hogy a bővítmény kinézete nagyítható, s ezzel a kezelés lényegesen emberibbé válhat. Ez ugyan apróságnak tűnik, de ha már programoztál ilyesmit, megtapasztalhattad, hogy korántsem olyan egyszerű. (Nekem volt ilyen feladványom, amikor multimédia fejlesztést tanultam, szerencsére, nem volt vizsgatétel.) A TR-808 Cloud nem nyerte el a tesztelők osztatlan tetszését. Nem amiatt, mert másképp szól, mint az eredeti, hanem mert nem tud annyival többet, mint amennyivel később érkezett.

Hasonlóan erős a finnyázás a TR-909 Cloud-ot (és általában a Roland felhőt) illetően. Ennek a Roland emulátornak korlátlan használatra jogosító licenc ára szintén 159 euró.

vhe31

Ha nem akarsz a Roland felhővel bajlódni, viszont nem üzleti célra akarod használni a két bővítményt és Alma géped van, létezik más megoldás is. Újból a plugintorrent a segítség, de tartsd be a korábban ajánlott biztonsági előírásokat! A teendők hasonlók, mint a D16 bővítményeinél, de egyszerűbbek. Elsőként a következő oldalt kell megnyitnod a böngésződben:

https://plugintorrent.com/roland-cloud-bundle-12-2019-vsti3-aui-osx/

A honlapon látható hatalmas mágnesre bökj rá!

vhe08 ketszer

A megnyíló új oldal ismét le akar nyúlni téged, de már tudod, mit kell tenned. Nyomd meg a kép jobb szélén levő feliratot!

vhe09 ketszer

Jó esetben megnyílik egy új ablak.

vhe10 ketszer

Ha nem nyílik meg, vissza kell menned a mágneshez, és ismét megböknöd. Úgy 5-10-szeri újrakezdés után a rendszer belátja, hogy nem tud veled mit kezdeni. Ekkor nyomd meg „A(z) URL:Magnet link megnyitása” gombot, és máris bejön a torrent programod.

vhe32

Ha kiválasztottad, mely bővítményekre van szükséged, már mehet is a letöltés. A letöltés után vedd le a gépet a netről, a használni kívánt mappákat másold egy üres, vírusmentes pendrájvra vagy memóriakártyára! Mielőtt arra a gépre másolnád, amelyiken a hangmunkaállomásod van, ellenőrizd, hogy a pendrájv vagy memóriakártya továbbra is vírusmentes-e. Ezt követően már csak a megfelelő .dmg filéket kell a hangmunkaállomásod bővítményei közé másolnod. Hozzáteszem, hogy korábban a windowsos változatok is letölthetők voltak a plugintorrentről, méghozzá jóval nagyobb választékban, s hátha egyszer visszakerülnek... Amikor én letöltöttem, ez volt a választék, de a TB-303 basszus-szintetizátor és a Concerto nem működött, a többi mint a kisangyal. A TR 808 és 909 windowsos változata remek volt.

vhe33

2020-ban a Roland bővítette a felhő választékát a TR-606 emulátorával. Ezért is 159 eurót kérnek a korlátlan használatra jogosító licencért, de ez a bővítmény még nincs ingyenessé szelídítve.

vhe34

A felhős változattal ugyanaz a probléma, mint a többi emulátorral. Ha ugyanis kibővíthetők a szolgáltatások, akkor nem teljesül az eredetiség követelménye. Viszont ha már eltérnek, akkor miért csak részben térnek el, miért nem valósítanak meg mindent, ami jelenleg megtehető? A Roland emulátora is jóval többet tud, mint az eredeti TR-606, hiszen nemcsak a hangerő, hanem sok más paraméter állítható, és a midizhetőség teljeskörű. A szekvenszer is hasonló, mint a TR 808 vagy a TR-909 emulátorában.

vhe35

A legtöbb bírálatot azonban az árképzés kapta. És nem a szegény Magyarországon, hanem a gazdag Németországban. A többségi vélemény szerint a Roland már csak a múltjából él, ami persze túlzás, mert a cégnek számos nem retró fejlesztése van. De jogos, hogy mi kerül ezekben a programokban ilyen sokba, amikor ennyiért már vasat is lehet kapni?

Mintha megsejtette volna a Roland, hogy a XXI. századi Diszkónika ezen része most fog megjelenni, ezért 2021. szeptember 3-án bejelentette, hogy elkészült, 30 napig kipróbálható és megvásárolható a TR-707 és a TR727 ritmusgép felhős változata.

vhe36

Mindkét hangszer eredeti változata 8, illetve 6 bites mintákat tartalmazott 25 kHz-es mintavételi frekvenciával, ezeket könnyű volt újradigitalizálni. A digitális részt követő analóg áramkörök viselkedését már nehezebben, ezt a Roland immár a szokásos fizikai modellezéssel valósította meg, ideértve ezen áramkörök furcsaságait és instabilitását is. A szoftver lehetővé teszi a hangkészlet hangszeri paramétereinek módosítását, túlhajtó is van benne, teljeskörűen midizhető, és a szekvenszer képességeit is felturbózták.

vhe37

A két program korlátlan licenc-ára 149 dollár – de nem együtt, hanem sajnos, külön-külön. A következő videó bemutatja, mi mindent lehet varázsolni a két új szoftverrel.

2020 nyarán az Analog Mafia különleges, ingyen használható számítógép programot, emulátort mutatott be.

vhe38

Igen, mafia, és nem maffia. „Analog Mafia”-nak nevezte el magát az a csoport, amelynek tagjai több, mint négy évtizeddel ezelőtt a Roland ritmusgépeit és a TB-303 basszusszintetizátort fejlesztették. 2019-től a mai napig azt a programot piszkálják, ami az eredeti elképzelésük szerinti ritmusgépet utánozza.

vhe39

A mérnökök az akkor elkészíthető legjobbat akarták, a Roland viszont a legolcsóbbat. A nyitóképen balról jobbra a következő maffiatagok láthatók:

  • Dzsun-icsi Kadoja - készülékfejlesztő, programozó, 1977-1983 között dolgozott a Rolandnál; még mindig programozó;
  • Hiszanori Matcuoka - készülékfejlesztő, programozó, 1979-1995 között dolgozott a Rolandnál; még mindig mérnök;
  • Kjokazu Fudzsivara - készülékfejlesztő, programozó, hangzástervező, 1978-1981 között dolgozott a Rolandnál; jelenleg egy szoftvergyártó cég általános igazgatója;
  • Tadao Kikumoto - a koncepció kidolgozója, vezető mérnök, 1977-2009 között dolgozott a Rolandnál; jelenleg a Silent Street Music (SSM) környezetvédelmi program vezetője;
  • Josiro O-e: Roland - készülékfejlesztő, 1978-1988 között dolgozott a Rolandnál; jelenleg egy vegyipari céget működtet.

A képen nem szerepel

  • Hiro Nakamura – hangmérnök, fejlesztő, 1975-2000 között dolgozott a Rolandnál;
  • Acusi Hosiai – fejlesztő, 1982-ben kezdett dolgozni a Rolandnál, és most is ott dolgozik.

Ők ketten nem tagjai az Analog Mafiának, csak az eredeti gép fejlesztésében vettek részt. Az Analog Mafia nem függ a Rolandtól. Viszont a Roland számára az RC-808 PLG nevű bővítmény olyannyira nem káros, hogy a cég még interjút is közölt Tadao Kikumotoval a cég honlapján. Az RC-808 PLG nem tekinthető a korábbi TR-808 emulációk versenytársának, mert az RC-808 ritmusgép – az Analog Mafia szerint ritmusszintetizátor – sokkal többet nyújt, éppen úgy, ahogyan azt egykoron is tervezték.

Érdemes megismerkedned jobban ezzel a programmal, de előbb legyen szó az SSM-ről! A fejlesztők abból indultak ki, hogy a modern nagyvárosban a környezeti, utcai zajok olyan erősek, hogy zavarják a zene élvezetét, illetve, az egyes, egymás közelében muzsikáló, hangosított utcazenészek egymást és a zenére nem nagyon fogékony járókelőket. A csend érdekében minden zenész keverőpultjának kimenete egy-egy mini rádióadóra csatlakozik, olyanra, amilyennel például a régebbi autórádiókban is megszólaltathatók az usb-pendrájvra rögzített zenék, vagy amilyenekkel a Klubrádió műsorát igyekeznek a mobiltelókról az urh-sávú rádióvevőkre nyomatni, amióta a Klubnak nincs földi analóg csatornája. Természetesen minden, egymás közelében levő kisadó más-más frekvencián sugároz.

vhe40

Az SSM vevőkészülékei fejhallgatós rádiók, és ha nagyon kell, e rádiók kimenetei ki is hangosíthatók.

vhe41

Technikai értelemben tehát az SSM nem egy nagy etvasz, viszont nagyban enyhíthetné a környezeti ártalmakat. Persze, ha valaki bömbölteti a fülesét, az menthetetlen.

Térjünk hát vissza az RC-808 PLG-hez! A hanggenerálás, a paraméterek beállítása és a szekvenszer külön-kólön ablakokban fut, és ahhoz, hogy együtt lehessen őket működtetni, először egy belső midi hurkoló szoftvert kell telepíteni. Ez a hurkoló része a szoftvercsomagnak. Ezután a hanggenerálás midivel belsőleg, vagy a munkaállomás szekvenszerével külsőleg vezérelhető.

vhe42

A hangkeltést szintetizátor áramkörrel emulálják, amely többféle hangzás alapja, mint a TR-808-ból ismert hangok. Ez nagyjából megfelel annak a kísérleti beállításnak, amelyet akkoriban az egyes hangszerek – lábdob, pergő, kolomp, cinek, tamok, lábcsin, stb. – fejlesztéséhez használtak. Ha már működőképes az RC-808 PLG, betölthetők az ütőhangszerek alap-beállításai, és ezek szerkeszthetők. A hangszerek hangja legfeljebb nyolc egyedi összetevőből áll, amelyek mindegyikét egy-egy oszcillátorból, egy-egy hullámformálóból és egy-egy szűrőből rak össze a bővítmény, s amelyeket burkológörbékkel modulálnak. Az oszcillátor az eredeti fejlesztésben természetesen feszültségvezérelt analóg volt, a bővítményben pedig digitális, de mindkét változatban un. „lefelé csipogó” (down chirp) fajta. Ennek lényege, hogy az oszcillátor frekvenciája egy adott időszakon belül nem állandó, hanem folyamatosan változik, mégpedig egyre csökken. Valami olyasmi ez, mint amit az alábbi animáció felső részén láthatsz; az ábra először lefelé, a közepétől kezdve felfelé csipogó oszcillátorról készült.

vhe43a

Ez az oszcillátor a lelke a lábdob gyomron érezhető rúgásának, a legkisebb frekvenciája 60 Hz. Az RC-808 PLG nem használ hangmintákat, a szintetizálás szubraktív.

Az RC-808 PLG inkább azoknak való, akik szeretnek kísérletezni, mint azoknak a zenészeknek, akik csak néhány analóg hangot szeretnének gyorsan megpiszkálni. De itt válik világossá, hogy a hangkeltés eredetileg mennyire összetettre volt tervezve, és hogy mennyi komponenst kell finoman egymásra hangolni. Az előre beprogramozott, betölthető hangok között sok olyan van, amely elég távol áll a 808-as hangzástól. Minden hangszernek lehet nyitott és zárt változata, hasonlóan a lábcsinhez.

A bővítmény .zip tömörítésű telepítőjét a fejlesztők saját honlapjáról töltheted le.

https://rc-808.com/download/

vhe44

Kicsomagolás után Windowst választva először öt mappát kapsz a „ReCreate-Win with PLG” nevű mappában.

vhe45

Közülük az „RC-808-Plugin WIN”-ben levő, „RC-808-PLG.vst3” filét, valamint a teljes „Drumkit” mappát másold a munkaállomásod bővítmények („Plugins”) mappájába! A munkaállomás indítása és a bővítmény betöltése után importáld valamelyik ütőcsoportot a Drumkit mappa almappáiból! Biztosan fogsz találni mindegyik csoportban egy-egy .alprm kiterjesztésű filét.

vhe46

A különböző színű gombokat nyomogatva, meg kell szólalnia valamilyen hangszernek. Ez csak a kezdet lesz, ezt követően alaposan tanulmányozd a „Manuals” mappában levő kezelési útmutatót! Nem kell japánul tudnod, angolul is ott van, többféle is. S aztán kísérletezz kedvedre, meglehet, hetekig nem fogod megunni!